Достапни линкови

logo-print

Демонстрантите во Јемен завзеле воена база


Демонстранти поддржани од војници кои преминале на страна на опозицијата во Јемен завзеле една база на елитната Републиканска гарда во главниот град Сана. Според новинските агенции, илјадници демонстранти и дезертери тоа го сториле без истрелан куршум, а гардистите избегале оставајќи го нивното оружје. До ова дојде откако безбедносните сили и провладини снајперисти во изминативе два дена убиле над 50 демонстранти. Во Јемен веќе осум месеци траат протестите против 33 годишното владеење на претседателот Али Абдула Салех.
XS
SM
MD
LG