Достапни линкови

logo-print

Дипломатска активност во ОН за палестинското прашање


Махмуд Абас

Махмуд Абас

Во Њујорк се интензивира активноста на дипломатите кои се обидуваат да спречат меѓународна конфронтација околу барањето Палестина да стане членка на Обединетите нации. Претседателот на палестинската власт Махмуд Абас е подготвен в петок да го предаде официјалното барање за тоа, на што се противи Израел, како и Соединетите држави кои сметаат дека Палестинска држава е можна само преку дијалог меѓу палестинците и израелците. Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху вчера изјави дека е подготвен да се сретне со Махмуд Абас во Њујорк со цел да ги обноват директните мировни преговори.
XS
SM
MD
LG