Достапни линкови

logo-print

Јукос бара оштета во Стразбур


Михаил Ходорковски

Михаил Ходорковски

Европскиот суд за човекови права во Стразбур денеска се очекува да расправа за барањето на руската нафтена компанија Јукос која тврди дека руската влада ја оштетила фирмата за 98 милијарди долари. Од своето осоновање пред половина век, судот во Стразбур немал такво високо барање за оштета. Адвокатите на Јукос велат дека руската владата и Владимир Путин плански настојувале да ја уништат фирмата која годишно произведувала нафата колку и Либија. Тогашниот генерален директор и сопственик на компанијата Михаил Ходорковски, кој е осуден на 14 години затвор беше најбогат човек во земјата и се сметаше за политички опонент на Путин. За барањето на Јукос, зад затворена врата, ќе расправа Совет од девет судии.
XS
SM
MD
LG