Достапни линкови

logo-print

Тадиќ нема да се сретне со Тачи во Њујорк


Српскиот претседател Борис Тадиќ не планира да се сретне со косовскиот премиер Хашим Тачи во Њујорк. Кабинетот на Тадиќ ја демантираше инфомацијата објавена во косовските медиуми дека двајцата ќе се сретнат во Њујорк за да се договорат за кризата во северно Косово.Во соопштението е наведено дека администрацијата на Тадиќ решението на кризната ситуација ја гледа единствено во дијалогот Белград-Приштина, што се води со посредништво на Европската унија.
Некои косовски медиуми денеска соопштија дека е можна средба меѓу Тадиќ и Тачи за време на Генералното соопштение на ОН во Њујорк.
XS
SM
MD
LG