Достапни линкови

logo-print

Тајванската опозиција би поддржала спојување со Кина


Архивска фотографија

Архивска фотографија

Кандидатката за претседател на тајванската опозициска партија „Прогресиван демократска партија“ Чај Инг Вен денеска изјави дека е „отворена за обединување на Тајван со Кина доколку за тој потег добие поддршка од народот.“Тоа претставува суштинско отстапување од досегашните ставови на партијата. Додека пак владечката партија тежнее кон блиски односи на островот со Кина. Инг Вен на брифинг со новирани во Њујорк истакнала дека не ја исклучува можноста се додека за тоа има јавна поддршка.
XS
SM
MD
LG