Достапни линкови

logo-print

Проруска партија победи на изборите во Летонија


Архивска фотографија

Архивска фотографија

Проруската малцинска партија во Летонија ги освои поголемиот дел од гласовите на парламентраните избори. Прелиминарните резултати покажуваат дека централно-левичарската партија „Хармонија “освоила речиси 30 проценти од гласовите што е за 10 отсто повеќе од партијата на пораншниот претседател Валдис Затлер која освои 20 проценти. Со ваквиот резултат проруската партија за да формира валда ќе треба да коалицира со една од двете ривалски партии. До изборите доjде откако на јулскиот референдум, над 90 насто од гласачите го подржаа екс претседателот Валдис Затлерс, кој го распушти парламентот поради корупциски скандали.
XS
SM
MD
LG