Достапни линкови

logo-print

Груевски нема да се сретне со Папандреу во Њујорк


Грчкиот премиер Јоргос Папандреу

Грчкиот премиер Јоргос Папандреу

Грчкиот премиер Јоргос Папандреу нема да присуствува на Генералното Собрание на Обединетите Нации во Њујорк. Грчката влада соопшти дека премиерот го откажал патувањето и предвидените средби поради влошувањето на економската криза во земјата и денеска треба да се врати од Лондон во Атина. Според претходните најави Папндреу требаше да присуствува на Генералното Собрание и на годишниот состанок на Меѓународниот монетарен фонд.
Грција сега се соочува со прашања дали ги завршила до крај задалите кои се услов за да добие 8 милијарди евра помош за да излезе од кризата.
XS
SM
MD
LG