Достапни линкови

logo-print

Турција не сака помош од САД за проблемот со Израел


Турскиот министер за надворешни работи Ахмет Давитоглу

Турскиот министер за надворешни работи Ахмет Давитоглу

На Турција не и потребно посредување од САД за решавање на кризата со Израел која настана со нападот на турскиот брод со хуманитарна помош наменета за Појасот Газа. Ова го изјави турскиот министер за надворешни работи Ахмет Давитоглу на прес-конференција во провинцијата Конија. Тој одговарајќи на новинарско прашање дали е можно САД да се вклучи во решавање на несогласувањта меѓу Турција и Израел изјави дека „ На Турција не и е потребен медијатор за Израел.
XS
SM
MD
LG