Достапни линкови

logo-print

Турција ја засилува борбата против Курдите


Курдските демонстранти на протестите кои се одржаа на почетокот на месецов

Курдските демонстранти на протестите кои се одржаа на почетокот на месецов

Турската полиција уапсила 95 Курди во јужнозападниот дел на Турција под сомнение за поврзаност со курдските милитанти јавува новинската агенција Франс Прес.Меѓу уапсените се и членови на прокурдската демократска партија и службени лица од локалното собрание на провинцијата Сирнак. Полицијата синоќа извршила рација во домовите на партиските членови. Синоќа имало и помали судири на демонстранти и полицијата поради рациите. До сега околу 2500 членови на курдската партија за мир и демократија , вклучувајќи и пет парламентарци се во затвор под сомнение за поврзнаност со сепартистичката Курдска работничка партија.
XS
SM
MD
LG