Достапни линкови

logo-print

Предвремени парламентарни избори во Летонија


Владис Затлерс

Владис Затлерс

Во Летонија денеска се одржуваат предвремени парламентарни избори во време кога државата се обидува да избегне длабока рецесија. Се очекува победа на про-руската коалиција, но аналитичарите предвидуваат дека ривалските партии нема да и овозможат да формира влада. До изборите доаѓа откако на јулскиот референдум, над 90 насто од гласачите го подржаа екс претседателот Валдис Затлерс, кој го распушти парламентот поради корупциски скандали.
XS
SM
MD
LG