Достапни линкови

logo-print

ЕК сака враќање на старите шенгенски правила


Европската Комисија сака во Шенген зоната да се вратат старите правила на граничната контрола.
Во предлот поставен денеска во Брисел се бара да се напушти унилатералното право на контрола кое го бараа Франција и Италија, а кои се соочуваа со бранови мигранти од Северна Африка.
Сега се предлага земјите членки да можат тоа да го прават ама како крајна мерка и за период од 5 дена.
За подолг период ќе треба да бараат дозвола од Европската Комисија.
XS
SM
MD
LG