Достапни линкови

logo-print

Данскиот премиер Расмусен го призна поразот


Данскиот премиер Ларс Локе Расмусен во своето обраќање околу полноќ пред неговите приврзаници го призна изборниот пораз на вчерашните парламентарни избори. Според првичните резулатити социјал демократите имаат 89 мандати а блокот околу либералите 86 мандати. Со ова Сојузот на левицата е принуден мнозинството да го формира со помош на четири мандати од данските автономни области.
XS
SM
MD
LG