Достапни линкови

logo-print

Руски милјардер се повлече од политика


Рускиот милјардер Микаил Прокоров денеска соопшти дека ја напушта партијата „Вистинска цел“ откако пред неколку месеци стана нејзин лидер. Во меѓувреме неговите противници во партијта побара да биде сменет од лидерското место. Двете фракции во партијата денеска одржаа одвоени состаноци во Москва. Партијата му дала премолчана поддршка на Кремљ во пресрет на декемвриските парламентарни избори. Прокоров е трет на листа на магазинот Форбс по богатството во вредност од 18 милијарди долари.
XS
SM
MD
LG