Достапни линкови

logo-print

Пакистан остро реагира на американските забелешки за милитантите


Војник на НАТО при нападите во Кабул

Војник на НАТО при нападите во Кабул

Пакистанското министертво за надворешни работи соопшти дека американското предупредување за милитантските групи во Пакистан не е во согласност со антитерористичката соработка на двете земји. Американскиот секретар за одбрана Леон Панета вчера изјави дека САД ќе направи се што е потребно за да ги одбрани американските сили во Авганистан од милитантите чие седиште е во Пакистан. Потпаролот на пакистанското министертво Темина Џајуа изјави дека американските забелешки не се во линијата со соработката што ја имаат овие две земји. Американските власти сметаат дека терористичка оргнизација стационирана во Пакистан е виновна за нападите од врз американската база и седиштетото на НАТО во Кабул при што загинаа 16 луѓе.
XS
SM
MD
LG