Достапни линкови

logo-print

Ештон ја продолжува посетата на Блискиот Исток


Шефицата за надворешна политика на Европската Унија, Кетрин Ештон, ја продолжи посетата на Блискиот Исток заради дополнителни разговори околу намерата на палестинците да бараат признавање на државност во Обединетите Нации. Предвидено е Ештон да оствари нови средби со израелските и палестинските лидери во последен обид да се обноват мировните преговори. Европската Унија е најголемиот донатор на палестинците, но земјите членки се поделени околу признавањето на палестинска држава.
XS
SM
MD
LG