Достапни линкови

logo-print

ЕУ со предупредување до БиХ


Логото на ЕУ

Логото на ЕУ

Европската Унија ја предупреди БиХ дека може да остане без пристапните фондови од 96 милиони евра, поради расправиите меѓу политичките лидери од регионот. Потпаролот на Унијата во земјата, Енди Мекгуфи изјави дека тензиите во Босна ги загрозиле ИПА фондовите за 2011 година. Константните несогласувања меѓу двата ентитета во БиХ, Хрватската муслиманската федерација и Република Српска го одложуваат спроведувањето на реформите за евроатланската интеграција на земјата.
XS
SM
MD
LG