Достапни линкови

logo-print

Иванов разговарал со македонските војници во Авганистан


Претседателот Ѓорге Иванов денеска зборувал телефонски со претставниви на македонската воена мисија во Авгaнистан по вчерашните вооружени напади во околината на командата на меѓународната мисија ИСАФ и амбасадата на САД во Кабул . Во соопштението е наведено дека македонските војници редовно и нормално ги извршуваат своите задачи во Кабул и во другите области на Авганистан . Македонските војници остануваат вклучени во активностите за стабилизирање на Авганистан и развој на мирот и демократијата во таа земја, како дел од меѓународната мировна мисија ИСАФ, предводена од НАТО.
XS
SM
MD
LG