Достапни линкови

logo-print

Сиромаштијата во САД бележи раст


Стапката на сиромаштија во Соединетите држави пораснала до 15, 1 проценти, односно 46,2 милиони Американци лани биле регистрирани како сиромашни ,соопшти американското биро за статистика. Ова е највисока стапка на сиромаштија од формирањето на бирото за статистика во 1959 година.Според американската дефиниција за сиромааштија во таа класа спаѓа четиричлено семејство со примања до 20 илјади долари годишно.
XS
SM
MD
LG