Достапни линкови

logo-print

Десетици жртви во неколку напади во Ирак


Ирачките власти соопштија дека во неколку бомбашки напади шија цел биле безбедносните сили во централниот и источниот дел на земјата загинале најмалку 17 луѓе. Најтрагичен бил нападот извршен со автомобил бомба пред ресторан во близина на градот Хила. Во експлозијата имало 13 загинати и 50 повредени. Во друг напад со автомобил бомба во градот Хабанија загинале двајца војници, додека во престрелка на еден контролен пункт во Багдад биле убиени уште двајца полицајци. Ова доаѓа само неколку месеци пред американските сили да се повлечат од Ирак.
XS
SM
MD
LG