Достапни линкови

logo-print

Кина со домашна потрошувачка ќе потикнува економски раст


Кинескиот премиер Вен Џиабао

Кинескиот премиер Вен Џиабао

Кина ќе се потпира на домашната потрошувачка за да се поттикне економскиот раст во наредните години,изјави кинескиот премиер Вен Џиабао на отварањето на Светскиот економски Форум, во североисточниот пристанишен град Далиан.
Кинескиот премиер изјави и дека Кина ќе ја задржи силната монетарна политика, и ќе ја провери инфлација, која падна на 6,2 отсто во август од претходните 6,5 проценти во изминатите три години. Тој изјави и дека Кина е подготвена да инвестира повеќе во европските земји, и ги повика да ја признаваат Кина како пазарна економија.
XS
SM
MD
LG