Достапни линкови

logo-print

Отворено Генералното собрание на ОН


Генералното собрание на ОН

Генералното собрание на ОН

Во Њујорк синоќа беше отворено Генералното собрание на ОН.
Претседателот на Собранието, Насир Абдулазиз Ал Насер ја отвори седницата со молба за глобална соработка во справувањето со конфликтите и со климатските промени. Тој соопшти и дека привремените власти во Либија испратиле писмо до генералниот секретар Бан Ки-Мун, со барање Националниот преоден Совет да биде признат како либиски претставник во светската организација. Следнатa недела Собранието ќе ја има својата годишна општа дебата, кога светските лидери ќе разговараат за клучните глобални прашања.
XS
SM
MD
LG