Достапни линкови

logo-print

Протести во Сирија против руското вето во ОН


Антивладините демонстранти во Сирија денеска оддржале протест против Русија поради поддршката на Кремљ за сириската влада и претседателот Бараш Ал Асад. На протестите наречени „ден на гневот“ биле запалени руски знамиња во градовите Хомс и Дара. Русија и Кина ставија вето на барањето на западните земји да се донесе резолција за санкции кон сирискиот режим во Советот за безбедност во Обединетите нации. Во меѓувреме турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган денеска во Египет изјави дека стравува оти настаните во Сирија може да ескалираат во граѓанска војна.
XS
SM
MD
LG