Достапни линкови

Ердоган: Израел не ги разбира промените во арапскиот свет


Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган во Египет

Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган во Египет

Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган денеска во Каиро изјави дека е загрижен за Сирија и настаните кои можат да доведат до граѓанска војна. Тој побара унапредување на стратешко партнерство на Турција со Египет и интензивирање на економските врски. Ердоган во интервју за египетски весник изјави дека Израел во целост не ги разбрал промените кои настанале во арапскиот свет. Предвидено е Ердоган да ги посети Тунис и Либија.
XS
SM
MD
LG