Достапни линкови

logo-print

Новиот амбасадор на САД ги предава акредитивите на Иванов


Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска ќе ги прими акредитивните писма на новоименуваниот амбасадор на Соединетите Американски Држави во Република Македонија Пол Волерс. Вчера Волерс, по предавањето на копиите од акредитивите на министерот за надворешни работи Никола Попоски, ги поздрави одличните политички односи, како и континуираниот политички дијалог меѓу двете држави, повторувајќи ја цврстата и принципиелна американска поддршка за Евроатлантските интегративни процеси на Македонија. Во тој контекст, Волерс ја истакнал подготвеноста на американската страна да и помогне на Македонија да ги достигне своите цели.
XS
SM
MD
LG