Достапни линкови

logo-print

САД го осудија убиството на сириски активист


Соединетите Држави го осудија убиството на сирискиот активист за човекови права, Гијат Матар. Во писменото соопштение од Стејт Департментот се изразува најостра осуда за убиството на Матар од страна на сириските безбедносни сили додека тој бил во затвор и уште еднаш се повикува претседателот Башар Ал Асад да си поднесе оставка. Според Хјуман Рајтс Воч, Матар бил изложен на тортура.
XS
SM
MD
LG