Достапни линкови

logo-print

Г8 размислува за финансиска помош за земјите од арапскиот свет


Министрите за финасии од осумте најмоќни индистриски земји денеска ќе се сретнат во Франција за да разговараат за поддршка на реформите во арапскиот свет по промените кои ги донесе „арапската пролет“. Се очекува главната тема на раговорите да биде финасирање во вредност од милијрда долари во Тунис, Египет , Мароко и Јордан.Доколку министрите го одобрат планот кој ќе треба да се спроведе до 2013 година , помошта ќе биде во форма на заеми. Претставниците на Г8 во Марсеј ќе се сретнат и со делегации од либискиот совет, Саудиска Арабија, Обединетите Арапски Емирати, Кувајт,Катар и Турција.
XS
SM
MD
LG