Достапни линкови

logo-print

Пад на вредноста на еврото спрема доларот


Еврото падна на најниско ниво спрема доларот во последниве шест месеци поради загриженоста за способноста на Европската унија да ја реши должничктата криза. Вчера едно евро се менуваше за долар и 37 центи. Во истовреме пад вчера забележаа и берзите во Соединетите држави. До ова доаѓа по извештаите дека Грција нема да успее да се извлече од кризата, како и по оставката на Јирген Штарк, главен економист во Европската централна банка.
XS
SM
MD
LG