Достапни линкови

logo-print

Не наредив напад на Белата куќа


На 19 август 1991 година, Советскиот лидер Михаил Горбачев беше ставен во куќен притвор, откако група на комунистички екстремисти дојдоа на власт. Мoсковјаните излегоа на улици за да ја одбранат Белиот дом, каде рускиот претседател Борис Јелцин се спротистави на превратот. Тенковите добија наредби да излезат на плоштадите и да ги растераат демонстр

XS
SM
MD
LG