Достапни линкови

logo-print

Договорот за царинските печати од 16 септември


Хашим Тачи

Хашим Тачи

Косовската влада реши на 16 септември да почне да го имплементира Договорт со Србија за царинските печати, изјави премиерот Хашим Тачи, додавајќи дека сите граѓани на северот на Косово ќе бидат информирани за новите правила за движење на луѓе и стока. Според него, правилата се должни да ги почитуваат сите кои ја минуваат меѓудржавната граница меѓу Косово и Србија. Тачи уште еднаш повтори дека полициската акција од 25 јули за преземање контрола врз граничните премини во северно Косово била во целосна согласност со меѓународните партнери. Договорот меѓу Приштина и Белград беше постигнат на 2 септември во Бирсел.
XS
SM
MD
LG