Достапни линкови

logo-print

Новинар од Белорусија доби азил во Литванија


Наталија Радина уредни и политички затвореник

Наталија Радина уредни и политички затвореник

Една од белоруските политички затвореници , новинарката Наталија Радина доби азил во Литванија. Радина за новинската агенција Франс прес изјави дека таа би сакала да се врати во Белорусија но само кога ќе се смени ситуацијата. Таа била уапсена минатата година во декемвриските протести против реизборот на претседателот Александар Лукашенко. Откако била пуштена од затворот со кауција веднаш заминала за Москва.Радина е уредник на интернет портал и азил побарала пред еден месец.
XS
SM
MD
LG