Достапни линкови

logo-print

Обама со нов план за повеќе работни места


Американскиот претседател Барак Обама

Американскиот претседател Барак Обама

Американскиот претседател Барак Обама се очекува на денешното обраќање на заедничката седница на двата дома на Конгресот да обелодени план за креирање нови работни места во земјата во вредност од 300 милијарди долари. Предложените мерки би требало да вклучуваат натамошни кратења на даноците за средната класа и за малите бизниси, како и нови трошоци за инфраструктурата и за помош на невработените. Стапката на невработеност во земјата е 9,1 насто, па ова прашање се очекува да биде главно за време на кампањата за претседателските избори догодина.
XS
SM
MD
LG