Достапни линкови

logo-print

Најцрн ден за светскиот хокеј


Претседателот на светската хокејска федерација Рене Фасел оцени дека вчерашната авионска несреќа во Русија при пто загинаа сите членови на рускиот тим Локомотив Јарославл претставува најцрн ден за хокејот. Имено, меѓу 43 загинати спортисти и членови на екипажот имало граѓани на Русија, Белорусија, Чешка, Словачка, Канада и Шведска. Авионот се урна веднаш по полетувањето од Јарославл кон белорускиот главен град Минск. Еден играч и еден член на екипажот ја преживеале несреќата, но нивната состојба била критична. Агенцијата Интерфакс јави дека авионот по полетувањето удрил во една антена во близина на пистата.
XS
SM
MD
LG