Достапни линкови

logo-print

Иран обвинет за нови нарушување на санкциите


Нуклеарна постројка во Иран

Нуклеарна постројка во Иран

ОН, САД, Велика Британија, Франција и Германија го обвинија Иран дека ги крши санкциите на ОН со кои се забранува користење на балистичка технологија, како и дека го крши ембаргото за оружје.
Амбасадорот на САД во ОН, Сузан Рајс изјави дека четирите земји ги поднеле своите обвиненија во ОН. Според амбасадорите, Иран ги нарушил санкциите со лансирање на ракетата „Rasad 1“ во јуни.
Иран негира дека се обидува да конструира нуклеарно оружје.
XS
SM
MD
LG