Достапни линкови

logo-print

Туркменистан можен нов снабдувач со гас на Украина


Украинскиот министер за енергетика Јуриј Боjко денеска изјави дека руската нова гасоводна мрежа која ќе спроведува гас до Германија ќе има незначителни ефекти на транзитот на гас низ Украина. Русија вчера пробно го пушти во употреба гасоводот кој од октомври ќе ја снабдува со гас Германија. Русија и понатаму спороведува гас до дел од европските земји преку Украина но овие две земји се во несогласување за цената на гасот кој го добива Украина. Бојко изјави дека земјата разгледува опции за да се снабдува со гас од Туркменистан.
XS
SM
MD
LG