Достапни линкови

logo-print

Франција ја поздрави одлуката на Германија


Франција денеска ја поздрави одлуката на германскиот Уставен суд да не го одбие планот за финансиска помош за проблематичните земји членки во Еврозоната. Францускиот министер за финасии Валери Пекрес изјави дека сега е потребно што е можно побрзо планот да се претвори во закон, а грчката влада треба да да ги спроведе планираните реформи. Во Сенатот во овие два дена ќе се дискутира за францускиот дел во финансиската помош и се очекува Франција да биде првата земја која новите мерки ќе ги стави во законска рамка.
XS
SM
MD
LG