Достапни линкови

logo-print

Мнозинството Хрвати се за влез на земјата во ЕУ


Влезот на Хрватска во Европската Унија го поддржуваат 53 насто од граѓаните, а 40 проценти се против, покажа истражувањето што го спроведе агенцијата Ипсос Пулс. Според него, на референдум за ова прашање би излегле 70 насто граѓани, што е повеќе отколку на парламентарни избори. На изјаснувањето за влез на земјата во Унијата не би излегле 28 проценти од Хрватите. Истражувањето покажува дека граѓаните очекуваат од членството во ЕУ значително подобрување на владеењето на правото, заштитата на околината и образованието, а се плашат од пораст на цените, односно од пад на стандардот.
XS
SM
MD
LG