Достапни линкови

logo-print

Палестинците не се откажуваат од барањето признавање


Махмуд Абас

Махмуд Абас

Палестинските власти соопштија дека нема да подлегнат на притисоците од САД за да се откажат од намерата да побараат признавање на палестинска држава на Генералното собрание на ОН. Советникот на палестинскиот претседател Махмуд Абас, Јасер Абед Рабо изјави дека Вашингтон не може да го смени ставот на Палестинците. Одиме во ОН, без оглед на критиките и притисоците, истакна Рабо.
Инаку, за денеска е најавена средба на Абас со пратениците на Белата Куќа Дејвид Хејл и Денис Рос, кои вчера допатуваа на Блискиот исток на разговори со израелски и палестински претставници.
XS
SM
MD
LG