Достапни линкови

logo-print

Адвокатите на Перишиќ најавија жалба за пресудата


Адвокатите на поранешниот началник на Генералштабот на војската на Југославија Момчило Перишиќ најавија денеска дека ќе поднесат жалба поради пресудата на Хашкиот Трибунал со која Перишиќ е осуден на 27 години затвор. Адвокатите сметаат дека водењето војна не е злосторство според меѓународното право. Откако Судот во Хаг денеска ја изрече пресудата се огласија и министерот за одбрана на Србија и директорот на центарот за истражување на воените злостортва во република Српска, кои соопштија дека казната затвор од 27 години е превисока. Перишиќ беше обвинет за помагање и поддржување на убиства и прогони на несрпски цивили во Босна и Херцеговина и Хрватска.
XS
SM
MD
LG