Достапни линкови

logo-print

Франција не стравува од нова рецесија


 Средба на претседателот Никола Саркози со министрите од економскиот сектор

Средба на претседателот Никола Саркози со министрите од економскиот сектор

Францускиот министер за финасии Франсоа Бароан денеска изјави дека Франција не е во опасност да западне во нова рецесија. Во францускиот парламент денеска се оддржува дебата за францускиот план за спас на Грција. Според планот француската влада за да може да плати за новата грчка помош, треба да намали на трошоците и да ги зголеми давачките за да собере 11 милијарди евра. Бароан изјави дека мерките за штедење имаат за цел стабилизација на еврото.
Пакетот за штедење содржи укинување на бенефициите кои ги имале до сега некои француски компании и зголемување на данокот за побогатите даночни обврзници.
XS
SM
MD
LG