Достапни линкови

logo-print

ЕУ го осуди однесувањето на Иран кон регилиозното малцинство


Еврокомесарот за надворешни работи Кетрин Ештон денеска го осуди прогонството на Бахаи заедницата во Иран. Таа изрази сериозна загриженост за последните апсења и затварање на едукативниот центар на Бахаи заедницата. Ештон го повика Иран да се воздржи од сите видови на дискриминација против религиозните малцинства. Во мај годинава беа приведени 14 професори од едукативниот центар а иранската влада смета дека Бахаи не е е религија туку политичка организација и одбива да ја признае заедницата како религиозно малцинство.
XS
SM
MD
LG