Достапни линкови

logo-print

Перишиќ осуден на 27 години затвор


Момчило Перишиќ

Момчило Перишиќ

Хашкиот трибунал денеска го осуди на 27 години затвор поранешниот началник на Генералштабот на војската на Југославија Момчило Перишиќ. Тој е обвинет за помагање и поддржување на убиства и прогони на несрпски цивили во Босна и Херцеговина и во Хрватска од 1993 до 1995 година. Судењето на генерал Перишиќ кој во 2005 доброволно му се предаде на Трибуналот почна три години потоа. Тој се изјасни за невин по сите точки на обвинението.
XS
SM
MD
LG