Достапни линкови

logo-print

Штрајк во Италија против планот за штедење


Силвио Берлускони

Силвио Берлускони

Десетици илјади работници денеска штрајкуваат во Италија во знак на протест против мерките за штедење предложени од владата на премиерот Силвио Берлускони. Штрајкот што e оргaнизиран од најголемиот синдикат предизвика големи проблеми во јавниот превоз и јавните услуги. Владата на Берлускони прифати нацрт-план со кои би се заштедиле над 45 милијарди евра. Планот се очекува да биде одобрен од парламентот кон крајот на месецов.
XS
SM
MD
LG