Достапни линкови

logo-print

Иран против планот на Турција за НАТО радарите


Иранскиот министер за одбрана Ахмед Вахиди

Иранскиот министер за одбрана Ахмед Вахиди

Иран ја критикува Турција за планот на нејзина територија да биде сместен радарски систем на НАТО. Во минатата недела, Анкара соопшти дека се согласила на тоа со цел да се заштитат членките на НАТО од заканите кои доаѓале надвор од Европа. Системот треба да стане оперативен до крајот на оваа година. Иранскиот министер за одбрана Ахмед Вахиди изјави дека нема да толерира некаква агресија против националните интереси на земјата и изрази жалење за присуството на Соединетите држави и на Западот во исламските земји.
XS
SM
MD
LG