Достапни линкови

logo-print

Украина ќе ја тужи Русија околу испораката на гас


Украинскиот претседател Виктор Јанукович

Украинскиот претседател Виктор Јанукович

Украинскиот претседател Виктор Јанукович изјави дека Украина се подготвува да ја даде Русија на Меѓународен суд за да докаже дека таа не го почитува договорот за испорака на гас. ,,Руската позиција е целосно неприфатлива,“ оцени Јанукович. Според него, основа на испораката треба да биде договорот од 2001 година, а не оној што осум години подоцна го потпишала тогашната премиерка Јулија Тимошенко. Тој додаде дека со овој договор Украина плаќа повисока цена за рускиот гас од Германија.
XS
SM
MD
LG