Достапни линкови

logo-print

Нередите во Британија поради слабиот казнен систем


Британскиот миниситер за правда Кенет Кларк оцени дека нередите што во минатиот месец избувнаа во Англија биле резултат од нарушениот казнен систем во земјата. Кларк во текст објавен во весникот Гардијан прецизира дека таквиот систем не успева да ги рехабилитира тешките криминалци. Затоа, според него, граѓанските нереди ја наметнуваат потребата од реформа на казнениот систем.
XS
SM
MD
LG