Достапни линкови

logo-print

Во Хаг пресуда за Момчило Перишиќ


Момчило Перишиќ

Момчило Перишиќ

Хашкиот трибунал денеска треба да му изрече пресуда на поранешниот началник на Генералштабот на војската на Југославија Момчило Перишиќ. Тој е обвинет за помагање и поддржување на убиства и прогони на несрпски цивили во Сараево и Сребреница од 1993 до 1995 година. Судењето на генерал Перишиќ кој во 2005 доброволно му се предаде на Трибунало почна три години потоа. Тој се изјасни за невин по сите точки на обвинението.
XS
SM
MD
LG