Достапни линкови

logo-print

Пожари беснеат во Тексас


Големиот шумски пожар на југот на американската сојузна држава Тексас уништи речиси 500 куќи. Најмалку 5 илјади луѓе ги напуштиле своите домови. Нема информации за повредени. Пожарот се шири брзо поради силниот ветар. Во Централен Тексас нема паднато дожд неколку недели. Проценките се дека од декември пожарите во Тексас зафатиле површина од 1,4 милиони хектари.
XS
SM
MD
LG