Достапни линкови

logo-print

Сирија со куршум ги спречува луѓето да ја напуштат земјата


Сириски деца во кампот за бегалци во турскиот пограничен град во провинцијата Хатај

Сириски деца во кампот за бегалци во турскиот пограничен град во провинцијата Хатај

Активисти за човекови права тврдат дека сириските безбедносни сили денеска извшиле рации во градови во централниот дел на Сирија и во селата кои се наоѓаат во близина на турската граница. Според извештаите неколку луѓе загинале, но информацијата не е потврдена затоа што новинарите од странските медиуми се избркани од земјата. Жителите и локалните активисти велат дека рациите имаат за цел да ги спречат луѓето кои живеат во близина на границата со Турција да побегнат од земјата. Еден човек само што ја поминал границата, бил убиен од снајперист од сириската страна на границата. Во меѓувреме сириските безбедноси сили навлегле со тенкови во вантрешноста на градовите Хомс и Хама.
XS
SM
MD
LG