Достапни линкови

logo-print

Кина ги демантира наводите за зделка со оружје со Гадафи


Кинескиот министер за надворешни работи денеска ги демантираше наводите во светски познати весници во кои пишува дека кинески компании кои се во државна сопственост му понудиле да му продадат на Моамер Гадафи оружје во вредност од 200 милиони долари, и покрај санкциите од Обединетите Нации. Во соопштението од министертвото е наведено дека во Пекинг во јули имало средби на кинеските компании со претставници на Гадафи, но не е потпишан ниту еден договор. Светски познатите весници Њујорк Тајмс и канадски Глоуб пишуваа за обидот на кинески фирми да му продадат оружје и муниција во вредност од 200 милиони долари на Гадафи кон крајот на јули.
Кина е една од неколкуте земји што се уште не го признала Националниот преоден совет за легитимен претставник на либискиот народ.
XS
SM
MD
LG