Достапни линкови

Самарас: Предвремени избори во Грција се неопходни


Андонис Самарас во грчкиот парламент

Андонис Самарас во грчкиот парламент

Лидерот на најголемата грчка опозициска партија, Нова Демократија, Андонис Самараs изјави дека предвремените избори во Грција се неизбежни и дека е изгубена контролата над дефицитот и долгот.
Во интервју за „Елефтерос типос“, Самарас изјави дека неисполнетите обврски на Владата се зголемуваат секој ден, бидејќи нејзината политика е неуспешна, како и дека владината програма е погрешна.
Самарас побара и намалување на даноците, што, според него, ќе ги зголеми приходите на државата кои постојано се намалуваат поради високото оданочување и рецесијата.
Редовниот термин за парламентарни избори во Грција е октомври 2013 година.
XS
SM
MD
LG